پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
سواد رسانه ، همگرایی آموزش وارتباطات
سواد رسانه ای به توانایی و قدرت دسترسی، تحلیل، ارزیابی و انتقال اطلاعات و پیام های رسانه ای که می توان در چارچوب های مختلف چاپی و غیر چاپی عرضه نمود، گفته می‌شود.

سواد رسانه ای به نوجوانان امکان می دهد به طور انتقادی در مورد اطلاعاتی که دریافت می کنند، فکر کنند و از رسانه ها به شیوه ای سازنده و مسئولانه استفاده کنند.

سواد رسانه ای نقطه همگرایی رویکردهای انتقادی در آموزش و ارتباطات است و ارتباط نزدیکی با مفهوم تفکر انتقادی دارد.

اکرم نصیری  روانشناس تربیتی در ادامه اضافه میکند سواد رسانه ای برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد و با توجه به زمینه هایی که در آن اتفاق می افتد تعدیل می‌شود.

 سواد رسانه ای برای دختران و تاب آوری ایشان از اهمیت بیشتری برخودار است.

سواد رسانه ای نقش مهمی در پیشگیری از نفوذ منفی رسانه ها بعهده دارد.

افراد با سواد رسانه ای بدون توجه به عقاید و نظراتشان در مورد یک موقعیت، می توانند هنگام رمزگشایی پیام های رسانه ای موضعی انتقادی اتخاذ کنند.

همانگونه که شاهد هستیم استفاده از فن آوری هآی نوین و گوشی های هوشمند فراگیر شده است حتی قبل از سالهای نوجوانی کودکان را در سنین دبستانی در سراسر دنیا بخود جلب کرده است بنابراین، بررسی سطح سواد رسانه ای والدینی که به عنوان واسطه بین کودکان و تبلیغات موبایلی تعامل دارند، ضروری است.

سواد رسانه ای علاوه بر توانایی خواندن و نوشتن، به دنبال ایجاد توانمندی تحلیلی و ارزشیابی پیامها و ایجاد قدرت تولید، انتشار، اشاعه و انتقال اطلاعات به دیگران در قالبهای مختلف است.

آموزش سواد رسانه ای در مدارس میتواند به دانش آموزان کمک می کند تا ساختارشکنی، ساخت و شناسایی مضامین در رسانه و همچنین تولید محتوی را فرا بگیرند

علاوه بر این، سواد رسانه ای نوجوانان به آنها کمک می کند تا داده ها را به شیوهای بهتر دریافت کنند و از رسانه ها به شیوهای سازنده و مسئولانه استفاده کنند.

سواد رسانه ای نوجوانان حتی میتواند به والدین آنها نیز یاری برساند سواد رسانه ای در محیط کار نیز به کارمندان کمک می کند تا رویدادهای روز را که به دلیل سوگیری رسانه ای در حال وقوع است، با عقل و تفکر خود، اشتباه تفسیر نکنند سواد رسانه ای برای دختران و تاب آوری ایشان از اهمیت بیشتری برخودار است.


۵۲ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این خبر در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .