پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
اثر بخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن اگاهی بر علایم اضطرابی ورزشکاران مرد یک واحد نظامی
مقدمه: ورزش به‌عنوان یک صنعت پایه بین‌المللی در سراسر جهان مطرح شده است. هدف، بررسی تأثیر شناخت درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر علائم اضطرابی در ورزشکاران مرد یک واحد نظامی است. روش: این مقاله پژوهشی مطالعه‌ای نیمه‌آزمایشی از نوع پیش‌آزمون ـ پس‌آزمون با گروه کنترل است که در آن تأثیر شناخت درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر کاهش علائم بالینی اضطراب در ورزشکاران مرد یک واحد نظامی 20 تا 35 سال مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش از روش نمونه‌گیری دردسترس مبتنی‌بر هدف استفاده شد. از میان کل ورزشکاران مرد یک واحد نظامی که دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند، تعداد 32 نفر با نمره 12 تا 26 در پرسشنامه اضطراب بک، انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه مداخله و کنترل (هر گروه 16 نفر)، گمارش شدند. افرادی که در گروه آزمایش قرار گرفتند در 8 جلسه، درمان گروهی 2 ساعته به‌صورت هفتگی شرکت نمودند، اما افراد گروه گواه، درمانی دریافت نکردند. پس از پایان درمان، پس‌آزمون روی هر دو گروه انجام شد. نتایج: نتایج حاصل از آزمون تحلیل کوواریانس گویای اثربخشی شناخت درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر علائم بالینی اضطراب بود. بحث: آموزش شناخت درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی می‌تواند منجر به کاهش علائم بالینی اضطراب در ورزشکاران نظامی شود.
 نویسنده :مریم سادات اقا میری 
لینک :
ps://jmp.ihu.ac.ir/?_action=article&au=235845&_au=%D9%85%D9%87%D9%86%D8%A7%D8%B2+%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%AA++%D8%A2%D9%82%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%DB%8C۴۲۸ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .