پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
رسانه تاب آوری فردی و سلامت روان را تحت تاثیر دارد
رسانه تاب آوری اجتماعی و تاب آوری روانی افراد را همزمان تحت تاثیر دارد
رسانه های اجتماعی می توانند تأثیرات مثبت و منفی بر سلامت روان و تاب آوری داشته باشند.

رسانه تاب آوری اجتماعی را تحت تاثیر دارد رسانه ها و شبکه های اجتماعی تاب آوری را در سطوح فردی و اجتماعی به ویژه در بحران تحت تاثیر دارند.
رسانه تاب آوری اجتماعی و تاب آوری افراد همزمان تحت تاثیر دارد رسانه های اجتماعی می توانند تأثیرات مثبت و منفی بر سلامت روان و تاب آوری داشته باشند.

از جنبه مثبت، رسانه های اجتماعی می توانند ارتباطات و پیوندهای اجتماعی را تقویت کنند، عزت نفس افراد را تقویت کنند و حس تعلق و انسجام جوامع را بهبود بخشند.
رسانه و شبکه های اجتماعی می توانند فرصتی بوجود آوردند که افراد و اصناف بتوانند خود را بیان کنند یا اینکه تجربیات خویش را به اشتراک بگذارند.

تبادل تجربیات میتواند قدرت مقابله افراد و جوامع را در مواججه با مسایل و مشکلات افزایش دهد و این شاید یکی از بهترین کارکردهای رسانه در تاب آوری فردی و اجتماعی باشد .
رسانه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند بعنوان منبعی ارزشمند در حمایت یابی و دسترسی به اطلاعات کار آمد برای اصلاح سبک زندگی و دسترسی به منابع سلامت روان نقش موثری ایفا کنند
رسانه تاب آوری و سلامت روان را آنگاه تقویت خواهد کرد که سواد رسانه ای و مهارتهای خودیار نیز به یاری آمده باشند.

با این حال، استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی نیز می تواند تأثیرات منفی بر سلامت روان و تاب آوری داشته باشد.
رسانه‌ و شبکه های اجتماعی می‌توانند به احساس اضطراب، افسردگی و بی‌کفایتی افراد دامن بزنند، به‌ویژه اگر افراد در رسانه‌های اجتماعی خود را به‌طور نامطلوب و مستمری با دیگران مقایسه کنند یا برای ارائه نسخه ایده‌آلی از خود تحت فشار باشند.
رسانه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند به احساس انزوا، تنهایی و FOMO (ترس از دست دادن) کمک کنند، به‌ویژه اگر افراد زمان بدون توجه به رژیم مصرف کاربر بی برنامه شبکه های اجتماعی باشند
چنین افرادی حتی هنگامیکه در کنار دوستان و خانواده خود هستند باز هم نمی توانند از گوشی های هوشمند خود فاصله بگیرند و به نظر میرسد که مدام نیازمند حضور در شبکه های مجازی و بررسی آنها دارند .
استفاده از رسانه به گونه که بتواند موجب ارتقای سلامت تاب آوری افراد باشد نیاز به سواد رسانه و رعایت کردن رژیم مصرف دارد این موضوع مهم است که کاربران بتوانند استفاده خود از فن آورهای نوین و شبکه های اجتماعی را به گونه ای هدفمند مدیریت کنند.

تنها در صورت معین کردن حد و مرزها و برخورداری از چارچوبی مشخص میتوان امیدوار بود که رسانه ها بر سلامت روان و تاب آوری افراد تاثیری مثبت داشته باشند.در غیر اینصورت بایستی منتظر به چالش کشیده شدن عزت نفس و آرامش روانی کاربران در شبکه های اجتماعی باشیم .
رسانه‌ها، از جمله شبکه های اجتماعی، می‌توانند به طرق مختلف بر تاب‌آوری اجتماعی تأثیر بگذارند.
تجربه همه گیری کرونا نشان داد که رسانه های اجتماعی بویزه در بحران باعث ادراک انسجام اجتماعی، حمایت اجتماعی و کاهش افسردگی و تنهایی خواهد بود
افزایش حمایت اجتماعی و عضویت در شبکه های اجتماعی همتا،  می‌تواند به فرآیند تاب‌آوری در طول بحران کمک کند، زیرا افراد می‌توانند از رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط با دیگران، دریافت اخبار صحیح،راستی آزمایی یا اشتراک‌گذاری اطلاعات و حتی سرگرمی بدرستی استفاده کنند.
رسانه‌های اجتماعی می‌توانند بستری را فراهم کنند باغلبه بر بعد مسافت به افراد این امکان را می‌دهد تا ارتباطات بین‌فردی را حفظ کرده و از خود در برابر تأثیرات مخرب استرس و تهدیدات محافظت کنند مطالعات نشان داده است که رسانه ها میتوانند بر ادراک جوامع از انسجام و کمک به دیگران و نوعدوستی موثر باشند( سی و همکاران ، 2022).
در زمینه تهدیدات و بحرانهای بهداشتی فراگیر رسانه‌های اجتماعی می‌توانند با ارائه به موقع تبادل اطلاعات، حمایت اجتماعی نقش مهمی در تقویت و ایجا تاب‌آوری ایفا کنند.
نکته جالب توجه اینکه اینگونه کارکردهای شبکه های اجتماعی میتواند به ارتباطات واقعی در عرصه های اجتماعی نیز تسری پیدا کند بعبارت دیگر رفتارهای رسانه‌های اجتماعی ممکن است بر ادراک اعضای جامعه از تاب‌آوری تأثیر بگذارد این نکته را نیز باید یاد آور شد که شبکه های اجتماعی میتوانند منشا اخبار نادرست و اینفودمی باشند.

رسانه تاب آوری فردی را هم تحت تاثیر دارد
در سطح فردی هم استفاده از فن آوری های نوین میتوانند برای پرورش تاب آوری مورد استفاده قرار گرفته و موثر باشند.مطالعات نشان داده است که رسانه و شبکه های اجتماعی بر خلاف تصورات معمول حتی میتوانند انزوای اجتماعی را کاهش دهند.
ریفرم کردن یا قالب بندی مجدد تجربیات در رسانه های اجتماعی می تواند به تنظیم و مدیریت احساسات کمک کند، که این بنوبه خود بر نحوه اسناد و ادراک افراد از احساسات منفی تأثیر می گذارد.
رسانه‌های اجتماعی به یقین می‌توانند حمایت اجتماعی آنلاین و حتی مشاوره توانبشخی و هرگونه خدمت دیگری را در زمینه سلامت روان فراهم کرده و از این مسیر منجر به توسعه تاب آوری باشند.
خاطره اکبری روانشناس و کارشناس سلامت در خاتمه این مطلب آورده است که تأثیر رسانه بر تاب آوری چندوجهی است و بستگی به عواملی چون جمله ویژگی های شخصیتی افراد، میزان و نوع رسانه  و رژیم مصرف دارد بنابراین، مهم است که مجموعه عوامل موثر را در کنار هم در نظر داشته باشیم و مراقب زمان استفاده ، میزان و زمینه استفاده و حضور خود در شبکه های اجتماعی باشیم که شبکه های اجتماعی میتوانند مانند تیغ دو لبه عمل کنند و یا همانند آتش گرما و روشنی بیاورند و یا بسوزانند و خاکستر کنند.


۱۵۰ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .