پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
فشارخون با ترافیک رابطه دارد
فشارخون با ترافیک رابطه دارد
افزایش فشار خون، مستقل از عوامل استرس‌زای بیرونی رخ می‌دهد و می‌تواند ناشی از جریان ضعیف هوا در داخل خودرو هنگام ماندن در ترافیک باشد.

افزایش فشار خون، مستقل از عوامل استرس‌زای بیرونی رخ می‌دهد و می‌تواند ناشی از جریان ضعیف هوا در داخل خودرو هنگام ماندن در ترافیک باشد.
محققان دانشگاه واشنگتن (UW) یک کارآزمایی تصادفی انجام دادند و با شگفتی شاهد این بودند که نشستن در ترافیک و تنفس هوای فیلتر نشده با افزایش ۴.۵ میلی‌متر جیوه در فشار خون مرتبط است که در عرض ۶۰ دقیقه در معرض هوای فیلترنشده قرار گرفتن، به اوج خود می‌رسد و تا ۲۴ ساعت پس از آن باقی می‌ماند.
جوئل کافمن (Joel Kaufman)، محقق ارشد، پزشک و استاد دانشگاه واشنگتن، می‌گوید: بدن مجموعه‌ای از سیستم‌های پیچیده دارد که سعی می‌کند فشار خون را همیشه برای مغز شما ثابت نگه دارد.
این یک سیستم بسیار پیچیده و کاملا تنظیم شده است و به نظر می‌رسد که در جایی در یکی از این مکانیسم‌ها، آلودگی هوای ناشی از ترافیک با فشار خون تداخل پیدا می‌کند.
در این مطالعه، ۱۶ شرکت‌کننده ۲۲ تا ۴۵ ساله به‌عنوان مسافر در ساعات اوج ترافیک در سیاتل به مدت سه روز حضور داشتند تا تاثیر آلودگی ترافیک بر فشار خون اندازه‌گیری شود. به مدت دو روز، هوا به طور معمول به داخل وسیله نقلیه راه می‌یافت و در روز دیگر، خودرو به فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) مجهز شد که ۸۶ درصد از آلودگی ذرات را مسدود می‌کرد.
فشار خون یک روز قبل، حین و بعد از رانندگی، با ۱۴ آزمایش سه دقیقه‌ای اندازه‌گیری شد.
میانگین خوانش فشار خون سیستولیک ۴.۵ میلی‌متر جیوه بالاتر از سطح پایه بود که با تاثیر یک رژیم غذایی با سدیم بالا بر فشار خون قابل مقایسه است.
کافمن می‌گوید: ما می‌دانیم که افزایش متوسط فشار خون مانند این با افزایش قابل توجهی در بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. محققان همچنین دریافته‌اند که آلودگی هوا به بروز مشکلات قلبی کمک می‌کند. این ایده که آلودگی هوای جاده‌ها در سطوح نسبتا پایین می‌تواند فشار خون را تا این حد تحت تأثیر قرار دهد، بخش مهمی از معمایی است که ما در تلاش برای حل آن هستیم.
آلودگی هوای مرتبط با ترافیک (TRAP) دلیل اصلی تغییر کیفیت هوا در کلانشهرهای ایالات متحده است.
همچنین حاوی سطوح بالایی از ذرات بسیار ریز است که کمتر از ۱۰۰ نانومتر قطر دارند، اما در تعدادی از پیامدهای بهداشتی مرتبط با کیفیت هوا نقش دارند.
در اینجا، سطح ذرات بسیار ریز پایین بود یا معادل شاخص کیفیت هوا ۳۶ بود و نمره زیر ۱۰۰ رضایت‌بخش در نظر گرفته می‌شد. با این حال فیلترها می‌توانستند تقریبا همه ذرات را قبل از ورود به داخل ماشین از بین ببرند.
کافمن می‌گوید: ذرات بسیار ریز آلاینده‌ای هستند که در آزمایش ما به‌طور مؤثر فیلتر شدند.
بنابراین، باید گفت که مواد فوق ریز ممکن است به طور ویژه برای فشار خون مهم باشند. برای اثبات این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما این مطالعه سرنخ بسیار قوی برای آنچه در حال وقوع است، ارائه می‌دهد.
محققان خاطرنشان می‌کنند که آن‌ها مراقب بودند تا سایر عوامل بالقوه مخدوش‌کننده را از ترکیب خارج کنند.
مایکل یانگ (Michael Young)، نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید: مطالعات در مورد این موضوع اغلب چالش برانگیز است؛ زیرا باید اثرات آلودگی را از سایر مواجهه‌های جاده‌ای مانند استرس و سر و صدا جدا کرد، اما در رویکرد ما تنها تفاوت بین روزهایی که رانندگی انجام شده بود، ‌غلظت در آلودگی هوا بود. این یافته‌ها ارزشمند هستند؛ زیرا می‌توانند موقعیت‌هایی را که میلیون‌ها نفر در واقع هر روز تجربه می‌کنند، شبیه‌سازی کنند.
این گزارش در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.


۲۲۸ بازدید


۲ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .