پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
بازارچه نوجوان و نشاط در محله
مشارکت اجتماعی نوجوانان در پیشگیری از آسیب های اجتماعی  (مانا) طرحی است  که ازطرف سازمان بهزیستی به منظور آماده کردن نوجوانان به داشتن نگاهی مسولانه نسبت به  خود، جامعه و مسائل آن تنظیم شده است.  اجرای آن در محله شوش در  تابستان 97 به عهده  همیاران اشک و لبخند زندگی گذاشته شد.  تجربیات پیشین این تشکل در ارتباط با کار با نوجوانان آنان را یاری نمود که هرچه بهتر با نوجوانان ارتباط برقرارکنند. در طی فرآیند اجرای طرح، نوجوانان خود به این نتیجه رسیدند که بالاترین درصد آسیب در محله شان مشکلات مالی و خانوادگی است و افسردگی و مشاجره را از پیامدهای آن در خانواده مطرح کردند .پس از هم فکری و گفتگو  ، در تنظیم هدف پروژه به این نتیجه رسیدند که" ما نمی توانیم کاری بکنیم که والدین ما پولدار شوند ولی می توانیم با فعالیتی تخلیه هیجانی داشته باشیم". واین چنین بود که پروژه بازارچه مانای نوجوانان شوش در دستور کار آنان قرارگرفت.همزمانی اجرای طرح مانا با روزهای پایانی تابستان و پس از آن آغاز مدرسه و دیگر مسائل برگزاری بازارچه را تا به روزهای پایانی آذرماه کشاند.سرانجام در 22آذرماه 97ساکنین محله ، شاهد برگزاری بازارچه ای متفاوت بودند.
                                 
                                                              
بازارچه ای سرشار از رنگ، شور ، سادگی و عشق نوجوانی . بازارچه در ورزشگاه فجر  ازساعت 2 الی 5 بعدازظهر در شوش شرقی در خیابان ابراهیمی ارج برگزارشد و همیاران اشک و لبخند زندگی باردیگر و در کنار یکدیگر مشق مانا بودن را ازبر کردند و برای چندمین بار فعالیت همیاری جمعیت همیاران اشک و لبخند زندگی در محله شوش به نمایش گذاشتند.
                                                        
از دستاوردهای مثبت این بازارچه می توان  از حس خوب در کنار هم بودن ،استقبال محلی و مسئولین،احساس توانمندی نوجوانان وانگیزه بالای نوجوانان را نام برد. همچنین هر کدام از نوجوانان مشارکت کننده به طور متوسط مبلغ پنجاه هزارتومان  کسب درآمد داشتند.
                                         
                                         
همانند تمامی فعالیتهایی که انجام می گیرد کمی وکاستی هایی ازجمله عدم اجرای وعده های بعضی از مسئولین،مداخله والدین ،عدم تقسیم کار نوجوانان ،عدم تبلیغات به علت ترس از شکست نوجوانان هم به چشم می خورد.
                                       

شایان ذکر است که لازم است مراتب سپاس و قدر دانی از کارشناسان خبره طرح مانا، شهردار ناحیه ۱ منطقه۱۵،مدیران محله شوش، شورایاران محله شوش  و تسهیلگر توانمند و پر انگیزه طرح خانم پیربداقی اعلام گردد.
 


۱۶۴۶ بازدید


۲۵ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این فعالیت در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .