پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
آیا واقعا بیشتر بهتر است؟!

عادات خرج‌کردن ما نشان‌دهنده یک جستجوی ناامیدانه برای فرار از احساس نارضایتی و یافتن مقداری شادی در دنیایی پر استرس و پر هیجان است.


سارا حق بین در یادداشتی نوشت:ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مدام به ما می‌گوید:«بیشتر بهتر» است.فشار زیادی برای کسب درآمد بیشتر، خرید چیزهای بیشتر و در رسانه‌های اجتماعی به دنبال لایک بیشتر از دوستان و دنبال کنندگان وجود دارد.

اشتهای ما برای چیزهای بیشتر تبدیل به جاده‌ای شده که پایانی در آن دیده نمی‌شود. عادات خرج‌کردن ما نشان‌دهنده یک جستجوی ناامیدانه برای فرار از احساس نارضایتی و یافتن مقداری شادی در دنیایی پر استرس و پر هیجان است.
حضور ذهنی از طریق تطبیق افکار خود با اعمال خود، پیش‌بینی بهتری از شادی است. پس این سوال است که چگونه در زندگی روزمره خود حضور بیشتری داشته باشید؟ پاسخ این است که برای خودتان حد و مرز تعیین کنید.
شما باید شروع کنید به نه گفتن به خریدهای غیرضروری، پرخوری در اواخر شب و عادات ناسالم که در نهایت احساس پوچی و گناه در شما ایجاد می‌کنند. داشتن مرز برای ایجاد یک رابطه سالم با خود ضروری است.
 
تعیین مرزهای سالم برای خود، با صادق بودن و احترام گذاشتن به محدودیت‌های خود شروع می‌شود.
البته گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است. شما با خودتان رابطه دارید. به خودتان فکر میکنید، با خودتان حرف میزنید. خود را به خاطر کاستی‌ها مورد انتقاد قرار می‌دهید. ایجاد مرزهای سالم با خود، به شما کمک می‌کند تا در محدوده کنترل خود باقی بمانید و آنچه را که بیشترین اهمیت را دارد اولویت‌بندی کنید.
با خود صادق باشید.
پشت هر خرید فانتزی، میل به جایگاه و شناخت وجود دارد. شما مخفیانه می‌خواهید به خاطر پوشیدن یک لباس جدید مورد توجه قرار بگیرید. همین امر را می‌توان در مورد سایر فعالیت‌ها مانند جمع‌آوری ثروت، اعتبار و قدرت نیز گفت. قبل از اقدام برای هر تلاشی، از خود بپرسید: «من برای چه کسی این کار را انجام می‌دهم؟» اگر این کار واقعاً کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد، آن‌را دنبال کنید. اما اگر چیزی را با امید به جلب توجه دنبال می‌کنید، به خودتان نه بگویید.
 
ارزش خود را بپذیرید.
نه گفتن زمانی آسان‎تر می شود که ارزش خود را از دارایی‌های مادی و هویت‌های حرفه‌ای جدا کنید. به یاد داشته باشید که ارزش شما جزء ذاتی و غیرقابل انکار شخصیت شماست که برگرفته از انسانیت شماست.
به محدودیت‌های خود احترام بگذارید. شما نمی‌توانید همه چیز برای همه باشید. تلاش برای راضی نگه داشتن همه شما را آسیب‌پذیر می‌کند. حقیقت این است که شما انرژی و زمان محدودی دارید. مهم است که در مورد منابع خود عاقلانه رفتار کنید. فشار بیش از حد به خود برای مدت طولانی در نهایت هزینه دارد.
 
از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.
مردم کارهایی را انجام می‌دهند که شما را تحریک می‌کند و ممکن است حس حسادت شما را برانگیزد. همیشه کسانی وجود دارند که چیزهای بیشتری را در اختیار دارند. کاری که یک نفر با زندگیش انجام می‌دهد، هیچ ربطی به شما ندارد. روی زندگی که با ارزش‌ها و اهداف شما هم‌خوانی دارد، تمرکز کنید.
 
با خود منصف باشید. شما احتمالاً بدترین منتقد خود هستید.
پنهانی چیزهایی به خودتان می‌گویید که هرگز دلتان نمی‌خواهد به انسان دیگری بگویید. از خودتان انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. هنگامی‌که اهدافی را تعیین می‌کنید، در نظر بگیرید که آیا آن‌را در سطح معقولی تعیین کرده‌اید یا خیر. اگر هدف بلندپروازانه و غیرواقعی است، پس باید نه بگویید و انتظارات خود را متعادل کنید.
۲۹۷ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این خبر در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .