پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
هفت آموزه ناب کارآفرینی از مارتین لوترکینگ
 
 
بیزینس ترند: دکتر کینگ از جنبه‌های بسیاری یک رهبر بزرگ بود: یک رهبر حقوق مدنی، یک رهبر مذهبی و یک رهبر آفریقایی-آمریکایی. چگونه آموزه‌ها، سخنرانی‌ها، نوشته‌ها و اعمال او می‌تواند به ما کمک کند تا در کسب‌وکار و زندگی خود رهبران بهتری باشیم؟ چگونه دکتر کینگ می‌تواند به شما کمک کند کارآفرین بهتری شوید؟ در ادامه هفت آموزه ناب رهبری از دکتر مارتین لوتر کینگ آمده است:


۱) رویاهایی بزرگ داشته باشید.
«رویایی دارم» سخنرانی تاریخی و مشهور دکتر کینگ در راهپیمایی واشنگتن در سال ۱۹۶۳ بود. یک کارآفرین بزرگ همیشه رویاهای بزرگی در سر دارد و چشم‌انداز خود را با کارکنان، سرمایه‌گذاران، مشتریان بالفعل و بالقوه و دنیا در میان می‌گذارد. شما باید رویایی داشته باشید، آن هم رویایی بزرگ. اکنون چه رویایی در سر دارید و چگونه آن را با دنیا در میان خواهید گذاشت؟


۲) بدون اعمال قدرت افراد را متقاعد کنید.
دکتر کینگ با بهره‌گیری از رویکرد غیرخشونت‌آمیز نافرمانی مدنی توانست میلیون‌ها آمریکایی را متقاعد کند به جنبش حقوق مدنی بپیوندند و از رویای او حمایت کنند. به عنوان یک کارآفرین، شما باید افراد بسیاری را متقاعد کنید: سرمایه‌گذاران، مشتریان و مهم‌تر از همه کارکنان. شما می‌توانید به رویکرد تهاجمی اعمال قدرت متوسل شوید و «رئیس» به معنای سنتی آن باشید، اما این روش روزبه‌روز در حال بی‌اثرتر شدن است. بهترین راه برای این که افراد را مجاب کنید آن کاری که شما می‌خواهید انجام دهند این است که رئوف، پرشور، مشوق و سپاسگزار باشید. چگونه می‌توانید بدون اعمال قدرت افراد را متقاعد کنید؟


۳) چیزی به افراد بدهید که به آن باور داشته باشند.
دکتر کینگ یکی از بهترین رهبران تاریخ مدرن بود که توانست افراد را مجاب کند به رویای او باور داشته باشند – او توانست افراد را مجاب کند چشم‌انداز و مأموریت او را پذیرا باشند و بدون هیچ قید و شرطی از او حمایت کنند. به عنوان یک کارآفرین، شما هم می‌توانید و باید چیزی به افراد بدهید که به آن باور داشته باشند. این چیز می‌تواند ارزش‌های کلیدی یا مأموریت سازمان شما باشد. چگونه می‌توانید به افراد چیزی بدهید که به آن باور داشته باشند؟


۴) ترس را بپذیرید و به هر حال شجاعانه رفتار کنید.
دکتر کینگ هرگز از این که به ترس خود اعتراف کند احساس شرمساری نمی‌کرد – او نگران بود که حرف‌هایش آن گونه که انتظار داشت مورد پذیرش قرار نگیرد. به علاوه، او از بروز خشونت نگران بود. بسیاری افراد، به خصوص آقایان، از کودکی و جوانی یاد گرفته‌اند که نباید بترسند؛ اما حقیقت این است که همه ما ترسی در وجود خود داریم و این هیچ اشکالی ندارد. همان طور که دکتر کینگ به ما می‌آموزد، بهتر است که به ترس خود اذعان داشته باشیم و با وجود آن ترس راهی پیدا کنیم تا شجاعانه عمل کنیم. به عنوان یک کارآفرین، چیزهای بسیاری وجود دارد که باعث ترس می‌شوند – تمام شدن بودجه مالی، کار نکردن محصول، استعفا یک کارمند کلیدی و موارد دیگر؛ اما اگر آن ترس‌ها را بپذیرید بهتر نتیجه خواهید گرفت. چگونه می‌توانید ترس‌های خود را بپذیرید؟

۵) همه را درگیر کنید.
دکتر کینگ توانست یک جنبش واقعی شکل دهد به این دلیل که قادر بود افراد بسیاری را درگیر کند و همه احساس می‌کردند که جزئی از چیزی بزرگ‌تر از خودشان هستند. به عنوان یک کارآفرین، شما می‌توانید همه را درگیر کنید و از همه هم چیزی یاد بگیرید: هر کارمند، مشتری فعلی و بالقوه‌ای چیز باارزشی برای یاددادن به شما دارد، اما اگر فقط به آن این اجازه را بدهید. همه کارمندان خود را در هدف‌گذاری و تدوین استراتژی درگیر کنید – هیچ‌گاه نخواهید دانست ایده فوق‌العاده بعدی از کجا خواهد آمد. چگونه به شکل بهتری می‌توانید افراد بیشتری را درگیر کنید؟


۶) یک حس اضطرار ایجاد کنید.
دکتر کینگ در سخنرانی «رویایی دارم» خود گفت:
ما همچنین به این مکان تقدیس شده آمده‌ایم تا شدت اضطرار موقعیت کنونی را به آمریکا خاطرنشان سازیم. امروز زمان آن نیست که وقت خود را صرف اقدامات تجملی مانند خونسردی یا تزریق داروی مسکن پیشرفت تدریجی کنیم. وقت آن رسیده است که وعده‌های واقعی دموکراسی بدهیم. وقت برخاستن از تاریکی و گودال مهلک جدایی نژادی و گذار به جاده روشن عدالت نژادی فرا رسیده است. امروز روز رهایی کشور از ریگ‌های روان بی‌عدالتی نژادی و کشاندن آن به زمین استوار برادری است. امروز وقت تحقق بخشیدن به عدالت برای همه فرزندان خداست.


برای شما هم وقتش فرا رسیده است. اکنون وقت آن رسیده است که تیم خود را رهبری کنید و اکنون وقت آن رسیده است که چیزی بامعنا خلق کنید و اکنون وقت آن رسیده است که یک احساس اضطرار در هر فردی القا کنید که با او صحبت می‌کنید. به کاری که انجام می‌دهید و به آن باور دارید شورمندانه عشق بورزید و از این طریق می‌توانید آن حس اضطرار را ایجاد کنید.


۷) الهام‌بخش افراد باشید.
دکتر کینگ الهام‌بخش بسیاری از افراد بود و بسیاری تنها می‌توانند رویای چنین نفوذی را داشته باشند. اما به عنوان یک کارآفرین، به عنوان یک رهبر، کار شما الهام‌بخشیدن است. کار شما این است که الهام‌بخش کارکنانتان، سرمایه‌گذاران و دنیا باشید و نسبت به مأموریت، محصولات و خدماتتان شوری در دل آن‌ها بیفکنید.


Image result for ‫مارتین لوتر کینگ‬‎http://www.bartarinha.ir/fa/news
-آموزه-ناب-کارآفرینی-از-مارتین-لوتر-کینگ
hmyaran@


۲۳۷۰ بازدید


۱ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .