پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
ده نکته کلیدی در روابط عاشقانه همسران
بررسی ادبیات تحقیق چندین ویژگی مشترک را در روابط عاشقانه همسران نشان داده است.
احمد مختارزاده روانشناس و زوج درمانگر در ادامه این مطلب آورده است که یاد آوری خصوصیات مشترک همسران موفق میتواند بعنوان یک الگو الهام بخش و در تحکیم مبانی خانواده موثر باشد.

همسران موفق اغلب دارای چند ویژگی و عملکرد مشترک هستند. آنها اهمیت صمیمیت عاطفی و عملی و همچنین احترام متقابل و بخشش را درک می کنند( بارلینگ، 2107).

زوج های موفق از هر فرصتی برای یادگیری و تقویت رابطه عاشقانه خود استفاده میکنند در واقع همسران خوشبخت در کمین فرصتی هستند تا چیزی بیاموزند تا از آن در بهبود رابطه عاطفی خود استفاده کنند.

زوجین موفق هنگامی که با چالش یا مشکلی مواجه میشوند در معنای حقیقی کلمه کنار هم هستند  آنها بدون سرزش و تحقیر و در نهایت همدلی و همکاری کمک میکنند تا مساله حل شود زوجین موفق توانایی تاب آوری و سازگاری خوبی در چنین مواردی نشان میدهند همسران موفق آنها هستند که ازدواج و همسر ، خانه و خانواده برایشان اولویت اول است.

همسران موفق در بهبود مهارت های ارتباطی برای حل تعارضات علاقه مند و فعال هستند علاوه بر این، کسانی که رابطه موفق و خوبی دارند بهتر از سایرین میدانند که بخشش در یک رابطه طولانی و عاشقانه موضوعی بسیار مهم است لذا زوجین در هر شرایطی رابطه زناشویی خود را محفوظ نگه میدارند و تلاش آگاهانه ای برای جستجوی بهترین های همدیگر دارند این اصول، همراه با تمایل به یادگیری و رشد با هم، به یک ازدواج موفق و رضایمندی زوجین کمک می کند.

احمد مختارزاده روانشناس و زوج درمانگر در ادامه مطلب آورده است نگاهی اجمالی و  بررسی ادبیات تحقیق برخی از ویژگی های همسران موفق را به شکلی ویژه مورد توجه قرار میدهد که عبارتند از :

1. احترام : احترام جزء اساسی یک رابطه موفق است و اولین ضلع از اظلاع ارتباطی عاشقانه است احترام ستون خیمه ارتباط است و بنظر میرسد حتی از داشتن اهداف مشترک هم مهم تر باشد.
احترام گذاشتن به استقلال، تصمیمات و رشد شخصی شریک زندگی، پیوند عاطفی را تقویت میکند و به حفظ اعتماد و مدارا در رابطه کمک می کند.

2. ارتباط : ارتباط موثر مبتی بر امنیت و خالی بودن از قضاوت است مهارتهای ارتباطی به زوجین کمک میکند رابطه سرشار از امنیت و مالامال از گفتگو و همراهی نگه دارند برای حل تعارضات، بیان نیازها و حفظ ارتباط قوی بسیار مهم است. همسران موفق یاد می گیرند که در مورد تعارضاتی که پیش می ایند مذاکره کنند، فعالانه گوش دهند و فضای امنی را برای شریک زندگی خود ایجاد کنند تا احساسات خود را بدون ترس از قضاوت به اشتراک بگذارد.

3.رشد و تکامل شخصی: همسران موفق بخوبی میدانند که افراد در طول زمان تغییر می کنند آنها از تغییرات ورشد همسر خویش استقبال می کنند. آنها رشد و توسعه یکدیگر را تشویق می کنند و محیطی را ایجاد می کنند که در آن هر دو بتوانند با هم و د رکنار هم و برای هم رشد کنند در روابط عاشقانه کشف و شکوفایی چشم اندازهای جدید برای هر کدام از طرفین همیشه ممکن است .

4. علائق مشترک: بررسی متون نشان میدهد زوج ها زمانی که علایق مشترک دارند، صرف نظر از روابط زناشویی اوقات خوشی را به بحث و گفتگو  در زمینه های مشترک مورد علاقه تجربه میکنند که به تحکیم روابط عاطفی و عاشقانه نیر کمک میکند.

5. معنامندی و ارتباط معنوی: همسران موفق سلیقه و ارتباط معنوی مشترکی هم را تجربه میکنند مثلا در در اعتقادات مذهبی ، فعالیت های داوطلبانه یا خیریه یا دغدغه مندی برای محیط زیست و... تاثیراتی مثبتی در  روابط همسران بجای میگذارد. مطالعات نشان داده است چنین انتخابهای های مشترکی در ایجاد گفتگو و گذارن اوقات لذتبخش با یکدیگر موثر واقع میشوند.

6. بخشش:  اشتباه ، اختلاف سلیقه و تعارض در رابطه ای رخ میدهد والبته بسیار هم طبعی است همسران موفق بخشش را تمرین می کنند و درک می کنند که همه اشتباه می کنند. اگر کسی را دوست دارید جایی هم برای اشتباهات او محفوظ نکه دارید همانگونه که عذرخواهی سریع و رفع مشکلات به ارزش بخشش و تقویت ازدواج کمک می کند.

7.نگرش مثبت: همسران موفق مراقب حسن نیت خود هستند و  متوجه اهمیت نگرش مثبت نسبت به یکدیگر هستند. عشاق میدانند نگاه منفی رابطه مثبت نمیسازد. همسران موفق روی بهترین ویژگی‌های یکدیگر تمرکز می‌کنند و از شک و تردید ،سو ظن و بدگمانی خودرا دور نگه میدارندآنها بخوبی میدانند حمایت و نگرشی مثبت چگونه به شکوفایی و پابرجایی رابطه کمک میکند.

8. حمایتگری: همسران موفق محیطی سرشار از حمایت برای یکدیگر ایجاد می کنند آنها در مورد چشم اندازهای شغلی و موفقیت های تحصیلی همسر خود به وجد می آیند همسران موفق حامیان و همراهان خوبی هستند.

9. ویژگی های شخصیتی: تحقیقات نشان می دهد  که ویژگی های شخصیتی همسر می تواند به طور قابل توجهی بر موفقیت شغلی تأثیر بگذارد.ضرورت دارد زوجین به تفاوتهای فردی یکدیگر توجه نشان داده و در مواردی این چنین منعطف و پذیرنده باشند.


احمد مختارزاده روانشناس و زوج درمانگر در خاتمه این مطلب آورده است نکته ای کلیدی در روابط همسران این است که زوجین بتوانند از وجود یکدیگر لذت ببرند و تا حد ممکن برای یکدیگر وقت بگذارند و برای صمیمانه تر شدن رابطه خود تلاش کنند


۷۰ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .