پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
تاثیر شبکه های اجتماعی بر خانواده
تاثیر شبکه های اجتماعی بر خانواده

 

 خانواده‎هایی که به یمن ورود شبکه‎های اجتماعی دیگر خانواده نیستند این روزها تب استفاده از شبکه‎های اجتماعی روز به روز بیشترشده و خانواده‎ها خصوصا، همسران را مورد تهدید قرار داده‎است. 

گسترش شبکه‎های اجتماعی و در ادامه اپلیکیشن‎های موبایلی و ارتباطات مجازی جدید باعث شده‎است که این روزها گوشی‎ها و تبلت‎های مردان و زنان متاهل مانند حریم خصوصی‎شان به حساب آید، حریمی به اصطلاح خصوصی که در برخی از موارد با ارتباطات پنهانی همراه است. نگاه واقع‎بینانه این حقیقت را آشکار می‎کند که امروزه برخی از زوج‎ها با وجود داشتن نقش همسری در یک خانواده، باز هم معتاد به شبکه‎های اجتماعی هستند و این روند تا آن اندازه پیش می‎روند که حتی از نقش‎های مهم خود در خانه غافل می‎شوند؛ زیرا این اعتیاد در ابتدا ناخواسته و آرام آرام فرد را درگیر می‎کند.

باید گفت نقش همسری از مهمترین و ابدی‎ترین نقش‎هایی است که انسان‎ها در طول زندگی می‎پذیرند و باید در قبال قرار گرفتن در این نقش به تعهدات خود عمل کرده  و به اصول و خواسته‎های یکدیگر احترام بگذارند. اما  استفاده از شبکه‎های اجتماعی، به مرور زمان طرز فکر و روابط همسران را متحول می‌کند.

چرا که جایگزین بسیار خطرناک لحظات و روابطی می‎شود که زن و مرد می‎توانند در کنار یکدیگر بگذرانند. این جایگزین خطرناک و البته خاموش، به‎تدریج ذهن فرد را درگیر کرده و سبک خطرناکی از زندگی مجازی را به فرد تحمیل می‎کند تا جایی که زن یا مرد شدیدا درگیر ارتباطات آزاد مجازی با افراد مورد پسندشان از هر جنسی می‎شوند و متاسفانه این شدت ارتباط گاهی تا آنجا پیش می‎رود که سلایق افراد را تحت تاثیر قرار داده و حتی احساس تنفر، دلسردی، شک و خیانت و ... در زوجین ایجاد می‎کند. 

 نقش همسری از مهمترین و ابدی‎ترین نقش‎هایی است که انسان‎ها در طول زندگی می‎پذیرند و باید در قبال قرار گرفتن در این نقش به تعهدات خود عمل کرده  و به اصول و خواسته‎های یکدیگر احترام بگذارند.

نکته مهم این است که اکثر روابطی که از طریق شبکه های اجتماعی ایجاد می‎شود، پایه و اساسی ندارد زیرا مبنای واقعی ندارد. در این گونه روابط معمولا افراد ناشناس هنگام توصیف خود در این شبکه‎ها، تصویر غیر‎واقعی (بعضا تحریک آمیز و دلربا) و مبالغه‎آمیز از خود ارائه می‎کنند و به ‌طور خودآگاه یا ناخودآگاه موجب فریب افکار دیگران می‌شوند.

به ذکر مثالی توجه فرمایید: خانم، از این موضوع ناراحت است که همسرش، اصلا به او جملات محبت‎آمیز نمی‎گوید و او را عزیزم و جانم خطاب نمی‎کند و پوشش نامرتبی در منزل دارد؛ اما در فضای اینترنت و در شبکه‎های اجتماعی به خانم‎هایی که در لیست مخاطبینش قرار دارند؛ کلمات محبت‎آمیز بسیاری نثار کرده و با آن‎ها بسیار متشخصانه و محترمانه برخورد می‎کند. همچنین ممکن است همسر آن مرد، به دلیل پوشش معمولی خود در منزل، مورد مقایسه ناخودآگاه ذهنی مرد با زنان مخاطب مجازی او قرار گیرد و به تدریج نسبت به همسر خود، سرد شود. 

در مقابل خانم نیز به فعالیت در فضای مجازی پرداخته و خواسته یا ناخواسته تصاویر مردانی را می بیند که به ظاهر بسیار متشخص و خوش‎پوش هستند در حالی که همان‎گونه که پیش از این گفته شد در همان زمان این ویژگی ها را در همسر خود نمی‎بیند در نتیجه دچار کمبود و ضعف شخصیتی و سرخوردگی می‎شود.در کنار تمامی موارد فوق، حساسیت زوجین نسبت به استفاده همسر خود از شبکه‎های مجازی، آغازگر شک و تردید میان آن‎ها شده و در نتیجه اختلاف‎های عمیقی، در روابط آن‎ها بروز می‎کند.

چنین رابطه‎ای در بلند مدت باعث سردی فضای خانواده و درنهایت طلاق عاطفی زوجین می‎گردد و این یک حقیقت تلخ است که روابط خانوادگی اکثر کاربران معتاد به شبکه های اجتماعی متزلزل شده و برخی نیز منجر به طلاق شده است. نکته قابل تامل این است که زمانی که "طلاق عاطفی" بین زوجین اتفاق می‎افتد و روابطی سرد درگفتار، رفتار و حتی روابط جنسی، بین آن ها حاکم می‎گردد، شبکه‌های آنلاین اجتماعی که متاسفانه گزینه‎ای همیشه در دسترس بودن است، به صورت پوشالی این خلا را پر کرده و موجب انحرافات زیادی می‌شود. لازم به توضیح است که در گذشته انحرافات اخلاقی خیلی محدود به شرایط خاصی بود، مثل دیدن یک نوار ویدئویی، تصویر مستهجن یا فیلم و کلیپی در شبکه های ماهواره یا سایت‎های اینترنتی- که با کد خاص و فیلترشکن در دسترس بودند، اما امروزه شبکه‎های اجتماعی باعث شده‎است که تمامی موارد مستهجن به راحتی و خیلی بیشتر از گذشته و با اشکال جدید و دل فریب عرضه شوند تا جایی که گاهی حتی خود فرد کنترلی بر دیدن آن ها ندارد.

مثلا تبلیغات محرکی که با باز شدن سایت یا وارد شدن به کانالی (شبکه تلگرام در تلفن همراه) ظاهر می شوند باعث می‎گردد که به تدریج سلیقه جنسی افراد مخصوا متاهلین تغییر کرده و رضایت کافی از همسر خود نداشته ‎باشند. افراد مختلف و حتی متاهلین با دیدن این نمودهای مستهجن، آرام آرام سلیقه ی جنسی شان تغییر کرده که حتی به ارتباطات نامشروع مجازی و حقیقی منتهی می‎گردد. باید گفت استفاده بی‎رویه و غیر هدفمند از شبکه‎های مجازی توسط مجردین نیز آثار فردی و اجتماعی به مراتب خطرناک‎تر از موارد فوق دارد که توضیح آن در این مجال نمی‎گنجد. 

نکته تاسف‎آور این است که با بالا گرفتن تب استفاده شبکه‎های اجتماعی در کشور ما که با فیس‎بوک آغاز شد، برخی از زنان و دختران ایرانی به ارائه تصاویر بدون حجاب و بعضا با پوشش نامناسب در این شبکه‎ها پرداختند.

 بخش غم‎انگیز ماجرا در این است که برخی از این بانوان که مشغول کار در ادارات و سازمان‎های مختلف می‎باشند و در آن‎جا با پوشش حجاب ظاهر می‌شوند، تصاویر نامناسب خود را به راحتی و از طریق این شبکه‎های اجتماعی در اختیار همکاران مرد خود قرار می‎دهند که این مسئله ممکن است به ارتباطات نامشروع کشیده‎شده عواقب نافرجامی را در پی داشته‎باشد. 

 لازم به یادآوری است که به دلیل ذات تنوع طلب مردان، این شبکه ها و پیامدهایشان، زمینه پرورش و نمود این تنوع طلبی را افزایش داده‎است، به طوری که معیار و ملاک مردان برای ازدواج همین تصاویری است که در اکثر موارد مبالغه می‎باشد و یا در مردان متاهل سبک سلیقه  جدیدی مطابق با این گونه تصاویر ایجاد کرده  و زمینه سستی روابط زوجین را فراهم می‎کند.

 در مورد بانوان مجرد و حتی متاهل نیز این گونه رفتار بروز و ظهور داشته و ملاک ظاهری همسرشان، مطابق با مردان حاضر در شبکه‎های اجتماعی تغییر می‎کند که پیامدهای آن مخصوصا در میان متاهلین پیش از این بیان گردید.

امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات به علت سهولت ارسال تصاویر و کلیپ‌ها در این فضاهای مجازی به صورت خصوصی و حتی گروهی و با وجود وسوسه‌های شیطان و هوای نفس انسان، اصولا محیطی مناسب برای "همه‌چیز دیدن" و "همه‌چیز شنیدن" مهیا شده است. 

 لازم به ذکر است اعتیاد آور بودن مشاهده تصاویر و کلیپ‌های مستهجن امروزه ثابت شده است و دارای عوارضی بسیار مخرب بر روح و روان فرد است.

 در نهایت باید گفت نفوذ شبکه‌های اجتماعی در میان خانواده‌های ایرانی باعث شده تا گروهی که برنامه‎ریزی خاصی برای حضور در این فضا ندارند، بیشترین لطمه را ببینند و خانواده‌های بسیاری به سمت جدایی و یا به تعبیر امروزی‌تر "طلاق عاطفی" بروند.

 حضور بیش از اندازه زنان و مردان متأهل در شبکه‌های اجتماعی باعث شده است تا افراد در این شبکه‌ها برای خود دوست یا معشوقه‌ای داشته باشند اما با فرد دیگری زندگی کنند.

 در حقیقت زن خانه‌داری که باید از حریم خانواده پاسداری کند در شبکه‌های اجتماعی با مردان غریبه هم‌صحبت و حتی دلبسته شود و مردی که قرار است قوام و ستون خانواده باشد با دلبستگی‌هایی مجازی خود را مشغول کند.۷۷۸ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .