پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
* آموزش مدیریت مالی به فرزندان*

*********((( کار کردهای تربیتی پول تو جیبی)))********** چشم برهم بزنید بزرگ می شود و مسئولیت اداره زندگی بر عهده اش قرار می گیرد. کنترل دخل و خرج خانه کار آسانی نیست. کودکی فرصت خوبی برای شروع آموزش مدیریت مالی است. آغاز راه مشخص کردن مبلغی به عنوان پول تو جیبی است. پول تو جیبی موجب تقویت استقلال و اعتماد به نفس کودک می شود و به او می آموزد که چگونه پولهایش را خرج کند، چگونه پس انداز کند، و حتی چگونه بذل و بخشش کند. از همه مهمتر اینکه کودک یاد می گیرد گاهی برای رسیدن به خواسته های بزرگتر از خواسته های کوچکترش چشم بپوشد.

1. به نظر می رسد بهترین سن برای آغاز پول تو جیبی دادن به بچه ها همان سنین مدرسه باشد. زیرا آنقدر بزرگ شده اند که مفهوم و ارزش پول را بفهمند و بتوانند مسئولیت پولهایشان را قبول کنند.

2. اشتباه بزرگی که برخی از والدین مرتکب می شوند این است که گمان می کنند پول تو جیبی جایزه یا دستمزد کودک است. اگر تکالیفش را به موقع انجام دهد بیشتر به او پول می دهند و اگر کوتاهی کند نمی دهند. در حالیکه پول تو جیبی نه تشویق است، نه تنبیه و نه اهرم فشار بلکه فقط راهکاری است برای آموزش مدیریت دخل و خرج.

3. شارژ کردن زود هنگام جیب کودک هم اشتباه است و تمام کارکرد آموزشی پول تو جیبی را از بین می برد.

4. حتی اگر دستتان به دهانتان می رسد نباید مقدار پول تو جیبی فرزندتان زیاد باشد. زیرا هدف از پول تو جیبی آموزش مدیریت دخل و خرج است و پول زیاد نیاز به مدیریت ندارد.

5. درباره نحوه خرج کردن پول تو جیبی او را راهنمایی کنید اما مداخله و اجبار کار خوبی نیست. البته فرزند شما باید بداند که آنچه با پولش می خرد باید در محدوده ارزشها و قوانین خانه باشد. بنابراین خطوط قرمز را برای او مشخص کنید و محدوده آزادی او را برایش توضیح دهید.

6. حوصله کنید.کمی زمان می برد تا چگونه خرج کردن را یاد بگیرد. هفته اول ممکن است تمام پول تو جیبی اش را یکجا بستنی بخرد و بعد از این کارش پشیمان شود. همین پشیمانی آغاز یک درس بزرگ است.


۸۳۷ بازدید


۲ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .