پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
اجرای طرح همیار مادر و کودک
اجرای طرح همیار مادر و کودک
در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به تحول روابط والدین و کودک در سراسر دنیا شده و برنامه‌های مختلفی به این منظور طراحی و اجرا شده است.
کلیات طرح به شرح زیر میباشد : این برنامه بیانگر اهمیت تجارب سال‌های اولیه در تحول کودک بوده و همچنین رابطه کودک با مادر به عنوان یکی از مهمترین عوامل پیش‌بینی کننده در این برنامه تلقی شده است.
 
همچنین این رابطه که به عنوان دل‌بستگی میان مادر و کودک تعریف می‌شود، جامعه‌پذیری کودک و ورود به اجتماع و ایجاد آسیب‌های اجتماعی اثرات تعیین‌کننده‌ای دارد و هدف بیشتر این نوع برنامه‌ها توانمندسازی مادران و خانواده‌ها تعریف شده و در آنها رابطه والدین کودک از مهمترین و اصلی‌ترین مؤلفه‌ها به شمار می‌رود.
 
محوریت اجرای طرح همیار مادر و کودک به این صورت است که این طرح بر مبنای تسهیل تشکیل گروه‌های همیاری مادران، ایجاد شرایط دل‌بستگی ایمن برای جامعه و مخاطب باهدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، ترویج مسؤولیت پذیری پدران و کمک به تغییر نگرش مادران از مادر کامل به مادر کافی، کمک به ایجاد جریان توانمندسازی مادران و پدران با رویکرد خانواده محور در حیطه‌های در دسترس بودن، پاسخگو بودن و حساس بودن در رابطه با کودک، به‌کارگیری مشارکت مادران و پدران طراحی و برنامه‌ریزی شده است.
می توان گفت یک طرح راهبردی با رویکرد پیشگیرانه چند سطحی در خانواده و در دو مرحله : ابتدا بارداری، دوم مادران و کودکان تا قبل از سن ۳ سالگی برنامه‌ریزی شده و نقطه قوت این طرح به‌کارگیری تکنیک‌های تسهیلگری برای شناسایی چالش های مختلف روابط مادر کودک در بافت خانواده با تأکید بر نقش متقابل مادر و پدر است.
لازم به ذکر است طرح مذکور از سال۱۳۹۸ در کشور در حال اجرا می باشد .

در ادامه به یکی از طرح های اجرا شده می پردازیم
اجرای طرح همیار مادر و کودک توسط جمعیت هسرا استان قزوین ویژه مادرانی که کودکان زیر سه سال دارند طی ۹ جلسه انجام شد . در مجموع طرح همیار مادر و کودک طی دو مرحله انجام خواهد شد .
مرحله اول مادران باردار ۲ تا ۷ ماه ومرحله دوم مادرانی که کودکان زیر ۳ سال دارند.
 
هدف از اجرای این طرح آموزشی مبتنی برتوانمندسازی والد جهت یکپارچه سازی مغز کودک است مادر لازم است بتواند سه مقوله مهم دردسترس بودن وپاسخگو بودن وحساس بودن را در عمل ودررابطه با فرزندش اجرا کند.


۲۶۵ بازدید


۵ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این فعالیت در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .