پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
عشق هراسی چیست و چگونه توصیف میشود ؟

ترس از عاشق شدن چیست و چگونه توصیف میشود ؟
عشق هراسی یا فیلوفوبیا یک واکنش ناشی از ترس شدید و غیر منطقی از عاشق شدن است که می‌تواند زندگی فرد را مختل کند. این اختلال می‌تواند به عواملی مانند تجربیات منفی گذشته یا ترس از طرد شدن برگرفته شود.
برای درمان فیلوفوبیا، از روش‌هایی مانند روان درمانی، مواجهه درمانی، و تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تمرینات تنفس عمیق و مدیتیشن استفاده می‌شود. از مشاوره و درمان تخصصی توسط روانشناسان و متخصصان سلامت روان پیشنهاد می‌شود تا فرد بتواند این ترس را کنترل کرده و به زندگی عاطفی سالم‌تری دست یابد.
 احمد مختارزاده روانشناس و زوج درمانگر در ادامه این مطلب آورده است فیلوبیا ترس از عاشق شدن یا ایجاد روابط عاطفی عمیق با دیگران است. این یک وضعیت سلامت روان رسمی شناخته شده نیست، اما می تواند تأثیرات قابل توجهی بر زندگی و روابط یک فرد داشته باشد.

ویژگی های اصلی ترس از عاشق شدن یا  فیلوفوبیا عبارتند از:

- اجتناب از موقعیت های عاشقانه و صمیمیت برای جلوگیری از آسیب پذیری عاطفی
- مشکل در بیان عواطف، به ویژه احساسات عاشقانه، به دلیل این باور که عشق منجر به درد یا ناامیدی می شود
- باورهای منفی در مورد عشق، درک آن به عنوان منبع آسیب پذیری به جای چیزی مثبت

فیلوفوبیا اغلب از تجربیات آسیب زای گذشته مرتبط با عشق، مانند دلشکستگی، خیانت، یا مشاهده روابط ناکارآمد سرچشمه می گیردهمچنین می تواند از رها شدن زودهنگام، روابط سمی گذشته، یا اعتقادات مذهبی/فرهنگی که عشق را ممنوع می کند، ایجاد شود

درمان فیلوفوبیا معمولاً شامل درمان، به ویژه درمان شناختی- رفتاری (CBT) برای رسیدگی به الگوهای فکری منفی و قرار دادن تدریجی فرد در معرض ترس است  در صورت وجود مشکلات روانی همزمان ممکن است از دارو نیز در برخی موارد استفاده شود  تغییرات سبک زندگی مانند ورزش و تکنیک های تمدد اعصاب نیز می تواند در توسعه توانایی و تاب آوری مفید باشد

به طور کلی، در حالی که فیلوفوبیا یک اختلال رسمی شناخته شده نیست، می تواند به طور قابل توجهی بر توانایی فرد برای ایجاد و حفظ روابط عاشقانه سالم تأثیر بگذارد. جستجوی کمک حرفه ای برای غلبه بر این ترس و داشتن یک زندگی رضایت بخش تر توصیه می شود

فیلوفوبیا، ترس از عاشق شدن، می تواند به طرق مختلف بر روابط تأثیر بگذارد.برخی از تأثیرات فیلوفوبیا که میتوانند مورد توجه بیشتری باشند عبارتند از :

1.اجتناب از صمیمیت: افراد مبتلا به فیلوفوبیا ممکن است فعالانه از موقعیت های عاشقانه، رویدادهای اجتماعی و دوستی های نزدیک که می تواند منجر به روابط صمیمی شود اجتناب کنند. این اجتناب می تواند مانع توسعه روابط معنادار شود.

2. مشکل در بیان احساسات : فیلوفوبیا می تواند منجر به بی میلی یا ناتوانی در بیان احساسات عاشقانه شود که منجر به چالش هایی در شکل گیری و حفظ ارتباطات عاطفی می شود. این ترس ممکن است افراد را وادار کند تا روابط بالقوه را به عنوان یک مکانیسم دفاعی خراب کنند و موانعی برای صمیمیت عاطفی ایجاد کنند .

3. باورهای منفی در مورد عشق: افراد مبتلا به فیلوفوبیا اغلب عشق را منبع آسیب پذیری، درد یا ناامیدی می دانند. این باورهای منفی می توانند مانع توسعه روابط سالم شوند و منجر به احساس تنهایی، انزوا و احساس از دست دادن تجربیات ضروری انسانی شوند .

4.تاثیر بر بهزیستی عاطفی: زندگی با فیلسوف می تواند تأثیرات عمیقی بر رفاه عاطفی و روابط بین فردی داشته باشد. ممکن است منجر به احساس استرس، تنهایی، افسردگی و ترس از گرفتار شدن در روابط شود.

5. علائم جسمی و عاطفی: افراد مبتلا به فیلوفوبیا وقتی با احتمال عاشق شدن مواجه می شوند، ممکن است علائم فیزیکی مانند اضطراب، حملات پانیک، حالت تهوع و لرز را تجربه کنند. این علائم می تواند توانایی درگیر شدن در روابط را پیچیده تر کند.

6. چرخه روابط نافرجام : ترس از عشق و صمیمیت مرتبط با فیلسوف می تواند منجر به رفتارهای اجتنابی شود که مانع رشد شخصی می شود و منجر به چرخه ای از روابط ناتمام می شود. این الگو می تواند احساس انزوا و پریشانی عاطفی را تداوم بخشد .

خاتمه کلام اینکه فیلوفوبیا با ایجاد اجتناب از صمیمیت، مشکل در بیان احساسات، تقویت باورهای منفی در مورد عشق، تأثیر بر رفاه عاطفی، ایجاد علائم فیزیکی و عاطفی، و کمک به چرخه ای از روابط ناتمام، بر روابط تأثیر بگذارد.
درمان شناختی-رفتاری، و تمرینات مدیریت و تنظیم هیجانات می تواند به افراد کمک کند تا بر چالش های ناشی از فیلوفوبیا غلبه کنند و روابط سالم تری ایجاد کنند.۴۶ بازدید


۰ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .