پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
ارائه خدمات آموزشی، روانشناسی، مهارتی و صنایع دستی به دانش آموزان و خانواده های روستای بنگالی قشم-هفته اول
همیاران سلامت روان اجتماعی اندیشه خلیج فارس قشم

روستای بنگالی در 40 کیلومتری جنوب غرب جزیره قشم قرار دارد که بعد از روستاهای توریان،کوشه، کاروان و گربدان واقع شده است.
 
روستایی که روی تپه ای با هوایی دلنشین، بکر بودنش را به نمایش میگذارد.

روستای بنگالی دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز اما محروم از امکانات اولیه می باشد.

این روستا داری 25 خانوار و تقریبا 120نفر جمعیت می باشد. تمام امکانات این روستا به یک مدرسه( با تعداد 26 دانش آموز دختر و پسر مقاطع اول تا ششم) یک مکتبخانه، و یک مسجد کوچک و قدیمی برای انجام امور آموزشی،فرهنگی و دینی ختم می شود.

بچه های این روستای محروم،عموما تا ششم دبستان درس میخوانند و بعد از آن، زندگی برایشان در مسیر معمول آنجا، یعنی ازدواج برای دختران و کارگری برای پسران ختم می شود. تاسف برانگیز است که فقر عامل اصلی ترک تحصیل دختران و پسران این روستا است.

 بالاترین سطح سواد در روستای بنگالی تنها سه دختر  که در مقطع هفتم و هشتم ، در روستای دورتر با تمام مشقات رفت و آمد  در حال تحصیل هستند و پسرانی که دبستان را به اتمام رسانده یا نرسانده برای برآورده کردن نیازهای خود و خانواده به کار کردن روی می آورند.

جناب آقای خشنود مدیر و معلم این روستاست که با تلاش و زحمات زیاد و دلسوزی خارج از وظیفه کاری  و تنها با احساس دین و مسئولیت، تمام تلاش خود را برای ارتقاء سطح زندگی و آموزشی روستای بنگالی به کار بسته و انجام داده است.

بنگالی نامی ناآشنا برای بسیاری از مردمان جزیره بوده که به بخش مرکزی متصل است.

بنگالی روستایی با مردمان قانع، و دانش آموزانی که هنوز به نیمکت های چوبی و تخته سیاه سبز نما با گرد حاصل از گچ استفاده شده برای نگارش بر آن دلخوش هستند.

کودکان این روستا از هیاهو و لذت کودکانه تاب بازی و سرسره بازی محرومند اما در دلشان آرزوهای بزرگی دارند هر چند چشم به آینده ای مبهم دوخته اند.!
و مردمانی که بعضا با دامداری و بعضا با کارگری امرار معاش قانعانه ای دارند و برخی هم چشم به آسمان برای نزول رحمت الهی برای کشاورزی اندک هر چند که بخیلی  آسمان بر زمین ،این اندک امید را هم از آنان گرفته است.

اگر از بچه های این روستا بپرسید در آینده میخواهید چکاره شوید، در حیرت خواهید ماند از پاسخ های آنان  چرا که مانند رویای بچگی دیگر کودکان تنها به پزشک و خلبان شدن اکتفا نمی کنند.

در اندیشه بزرگ آنها در عین فقر و محرومیت، نقاش و معلم و حتی نویسنده و هنرپیشه شدن خودنمایی می کند. اما با تمام این آرزوهای بزرگ، اگر دل کوچکشان هوای اب نبات چوبی کند باید در انتظار بمانند تا به روستای کناری برسند.

شاید تنها تفریح دختران و زنان این روستا نشستن بر تپه های روستا و تماشای دلنشین و زیبای غروب آفتاب با تمام قشنگی های آن باشد. زمانی که از آنها اوضاع روستا را جویا می شوی، باور نکردنی است‌ که هنوز شکر گذار نعمت برق و آسفالت هستند که تنها چند سالی است این حق شامل حالشان شده  و بانی آن را هرگز از دعای خیرشان محروم نمیکنند.
 
پس از بازدید از روستا، توسط تیم داوطلب و خیر رمچاه، همیاران اندیشه خلیج فارس قشم درصدد همکاری برآمد تا امکانات آموزشی اولیه را برای این مردمان به ارمغان بیاورند.

همیاران پس از نیازسنجی، با کلاسهای صنایع دستی جهت توانمند سازی بانوان روستا فعالیت خود را آغاز کرده و در هفته های آتی اموزش های روانشناسی و مهارتی نیز اضافه خواهد شد.
خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خوشنود باشی و ما رستگار
@hamyaran_andishekhalijfars


۱۳۱۱ بازدید


۲ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این فعالیت در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .