پایگاه جمعیت همیاران
سلامت روان اجتماعی ایران
حاشیه‌نشینی در دل شهرها به دلیل فقر
کد خبر: ۵۸۱۷۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۹
چاپ
 
مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه حاشیه‌نشینی صرفا موضوعی جغرافیایی است، گفت: افراد محرومی وجود دارند که از کیفیت زندگی بالایی برخوردار نیستند و در دل شهرها حاشیه‌نشین شدند.
به گزارش مشرق، شیرین احمدنیا در نشست هم‌اندیشی چشم‌انداز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در خصوص برنامه راهبری پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با بیان اینکه اساس این نشست تبادل نظر درخصوص سیاست جدید تغییر رویکرد در مواجه با آسیب‌های اجتماعی است، گفت: سال‌ها است که ریشه‌یابی و تحلیل پیشگیری و چاره‌اندیشی در خصوص آسیب‌های اجتماعی حیطه عمل کارشناسان حوزه علوم زیستی و روانشناختی بوده است.
 
وی ادامه داد: در نتیجه سیاست‌ها و ادبیات موجود مداخله برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در چارچوب برنامه‌های استاندارد کشوری بوده و برای تمامی نقاط کشور از یک شیوه استفاده شده است.
 
مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر اینکه در این حوزه 3 نوع غفلت وجود داشته است، اظهار کرد: غفلت اول مربوط به عدم توجه به تنوع قومیتی، جنسیتی و مذهبی و ... در سطح کشور بوده، غفلت دوم مربوط به نابرابری‌ها در زیرساخت‌ها، تبعیض ساختاری، توسعه نابرابر و گسترش حاشیه‌نشینی بوده است و آخرین قسمت مربوط به بی‌توجهی نسبت به افول سرمایه‌ اجتماعی و سلامت اجتماعی در جامعه بوده است.
 
وی افزود: این نوع غفلت‌ها سبب واگرایی انسان‌ها، کاهش مشارکت و همدلی، افول اعتماد اجتماعی، افزایش فردگرایی و از دست دادن اعتقاد به هویت اجتماعی می‌شود.
 
احمدنیا برآیند تدوین سند راهبردی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را مرور اسناد و قوانین بالادستی، مطالعه مبانی نظری، تعیین رهیافت و راهبردها، اخص نظرات متخصصان خواند و عنوان کرد: براساس نظرات دریافت شده ضرورت تناسب راهبردها با اسناد بالادستی، تعریف آسیب‌های اجتماعی و چارچوب نظری آن، وضعیت موجود آسیب‌های اجتماعی کشور، تداخل برنامه‌های اجتماعی محور و ... مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه متوجه شدیم کار تسهیل‌گری در کشور انجام می‌شود اما دوره دانشگاهی خاصی در این زمینه تدوین نشده است اعلام کرد: با دانشگاه علمی و کاربردی صحبت شده و قرار است پودمان جدید تسهیل‌گری در این دانشگاه ایجاد شود.
 
مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نابرابری‌های اجتماعی، فقر و محرومیت و طرد اجتماعی را زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی در کشور دانست و گفت: این مولفه‌ها مبنای اصلی تدوین برنامه جدید پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قرار گرفته است.
 
احمدنیا با تاکید بر اینکه در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی ضروری است گروه‌های ویژه از جمله گروه‌های حاشیه‌ای و محروم را مورد توجه قرار دهیم، خاطرنشان کرد: حاشیه‌نشینی صرفا جغرافیایی نیست و افراد محرومی وجود دارند که در دل شهرها حاشیه‌نشین شده و زندگی‌شان از کیفیت بالایی برخوردار نیست.
 
وی در پایان اظهار کرد: ارتقاء سرمایه‌ اجتماعی مبنای سیاست‌های پیشگیرانه ما است.
 
منبع: ایلنا


۲۰۰۱ بازدید


۲ امتیاز


۰ نظر
نظرات کاربران


هنوز هیچ نظری ثبت نشده است !
نظر شما چیست ؟!
شما نیز می توانید نظر خود را راجب این مقاله در زیر بنویسید !
نام کامل شما * :
نام کامل خود را وارد کنید !
آدرس ایمیل شما :
آدرس ایمیل خود را وارد کنید !
متن نظر شما :
نظر خود را به فارسی در بالا بنویسید !
کد امنیتی :
کد امنیتی روبرو را وارد نمایید !
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد !
شما هم می توانید در این کار سهیم باشید ! کمک های مالی شما مایه دلگرمی ماست !
دریافت کمک های مردمی
جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران
جمعیت همیاران سلامت روان با هدف افزایش توانمندی اقشار مختلف جامعه در راستای افزایش سطح سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت می نماید. باور ما بر این است که با افزایش مشارکت جویی و احترام به خرد جمعی و رویکرد تسهیل گرانه می توانیم در ارتقای سطح کیفیت زندگی اقشار جامعه تاثیر داشته باشیم. این سایت با همت و تلاش و پیگیری مستمر جناب آقای حمید بیخسته مدیر روابط عمومی جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی کشور در سال 1395 راه اندازی گردید.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به جمعیت همیاران سلامت روان اجتماعی ایران می باشد .
Copyright © 2015 for HamyaranIran.ir , By SmProgram web Developer , All rights reserved .